От х:

Днес в x:

Цветанов иска нов съвет за престъпността. Преглед на националния печат

Бургаският атентат не слиза от страниците на всекидневниците.

„Нов запис от охранителни камери дава детайлна яснота за лицето на атентатора в Сарафово. Разследващите засега не казват в кой град е засечено камикадзето и кога, предаде БНТ.
Според данните,  камерата е била от тези, които са монтирани от МВР в зоните за виеонаблюдение и е с добра разделителна способност.
Кадрите с образа на терориста са открити през почивните дни. В момента те се използват, за да се завърши с много голяма точност неговата снимка, която се прави по възстановяването на лицето му по време на аутопсията, описания на свидетели и записи от различни охранителни камери.
Тази снимка първо ще бъде пусната за сравнение в базите с данни на Евро-атлантическите служби за сигурност, за да се провери дали лицето не е засичано около терористични организации." - пише в. „Стандарт".

„В Равда най-вероятно е прекарал последната си нощ атентаторът от бургаското летище, казаха запознати с разследването, без да се ангажират с подробности.
Кръгът се стеснил до малкото курортно селище най-вече заради факта, че въоръжен с експлозивите, терористът е наел такси от Равда и с него е стигнал до летището минути преди бомбения атентат на 18 юли.
Цивилни полицаи разпитвали хазяи на малки и големи къщи за гости в Равда за съмнителни, но платежоспособни лица, които са търсели или наемали квартира в дните преди атентата. За проверките в Равда потвърдиха и от полицията, но засега усилията им ударили на камък...
До броени дни трябва да е готова и автотехническата експертиза на взривения атобус, която да изясни категорично мястото, на което е била поставена бомбата, и дали взривните устройства не са били две...
При всички положения в самолета от Тел Авив, който кацна в България в 16,45 ч на 18 юли, е имало офицер от израелските служби за сигурност, тъй като това била дългогодишна практика при осъществяване на полети с еврейски пътници, разкри бивш служител от службите за сигурност в Бургас.
Най-вероятно присъствието на подобно лице в самолета, добре запознато със списъка с пасажерите, е една от причините за бързото идентифициране на загиналите, коментират запознати." - в. „24 часа".

„Съучастник на терориста, който взриви бомба на летището в Сарафово на 18 юли, се е движил с четири червени коли. Той ги наемал от фирми за рентакар. Возилата били различни марки, с един и същ цвят- червен, на който очевидно съучастникът държал.
"Дойдоха при нас полицаи и ни разпитваха дали сме засичали колите.  Показаха ни номерата, както и какви марки са били. Едната кола е била Хюндай, казаха таксиметрови шофьори от Равда и Слънчев бряг. Полицаите показали на таксиджиите фоторобота и им обяснили че това е "съучастникът на терориста, който говорел на развален английски език". Заръчали им, ако го видят да се обадят на телефон 112. 
Очевидно е, че първият фоторобот който беше разпространен от полицията е на съучастник на атентатора, въпреки че официално от МВР твърдят, че бил на самия атентатор.
Между Равда и Слънчев бряг непрекъснато кръстосвали коли на "Гранична полиция". Възможно е да дирят съучастник, за когото има данни да се укрива все още тук, смятат местните..." - информира в. „Труд".

По темата за националната сигурност вестниците във вторник цитират  Цветлин Йовчев,  началник на кабинета на президента Плевнелиев

„Пресилено е да се говори за пробив в националната сигурност, но трябва да се отчете, че има тежък проблем. Това заяви пред БНТ по повод атентата в Бургас началникът на
кабинета на президента Цветлин Йовчев, който е бивш шеф на ДАНС.
Йовчев отхвърли хипотезите, че български организации, близки до терористични групи са участвали или помагали на извършителите. Според него не може да се говори за спящи терористични клетки на територията на България, но не отхвърли възможността такива групи да има на Балканите.
За да говорим за пробив в националната сигурност, то трябва системата или отделни нейни звена да са нарушени. Към момента ние не можем да говорим за това нещо, но същевременно трябва да отчетем, че имаме проблем. И то наистина тежък проблем със сигурността на страната, тъй като имаме терористичен акт, каза Цветлин Йовчев.
Трябва внимателно да си отговорим на въпроса какво трябва да направим, за да намалим риска, подчерта още Йовчев..." - в. „Дневник".

„Тежък проблем със сигурността на страната видя началникът на кабинета на президента Цветлин Йовчев. Той обаче уточни, че според него е пресилено да се говори за пробив в националната сигурност покрай атентата на бургаското летище...
"Не можем да приемем атентата като природно явление и да кажем: случват се такива неща. Трябва много внимателно да си отговорим на въпроса какво би трябвало да направим, за да намалим риска това да се случи отново", допълни бившият началник на ДАНС, който си тръгна след скандала със записите от разговора на премиера Бойко Борисов с митничар №1 Ваньо Танов за пивоварната на Михаил Михов, известен като Мишо Бирата. След като даде оставка, Йовчев стана съветник на Борисов, а после изненадващо бе назначен за шеф на кабинета на Росен Плевнелиев...
Цветлин Йовчев допълни, че докато той бил шеф на ДАНС - до февруари 2011 г., оценката е била, че не съществува пряка заплаха от терористичен акт в България и доскоро тя е останала същата. Преди дни обаче лидерът на ДСБ Иван Костов, който е ротационен председател на парламентарната комисия за контрол върху дейността на ДАНС, обяви, че в два последователни доклада на ДАНС е имало предупреждение за реална заплаха от атентат. За подобна опасност предупреждаваше и бившият шеф на разузнаването Кирчо Киров. Въпреки това правителството е свалило приоритета на заплахата от тероризъм в своя годишен доклад за национална сигурност." - напомня „Сега".

„Докато не се разнищят всички подробности около атентата в Бургас, не можем да говорим за издънка на Националната сигурност", допълни Йовчев. 
Той отхвърли хипотезите, че български организации, близки до терористични групи са участвали или помагали на извършителите.
За да говорим за пробив в националната сигурност, то трябва системата или отделни нейни звена да са нарушени. Към момента не можем да говорим за това, но същевременно трябва да отчетем, че имаме проблем, обясни Йовчев. Не можем просто да кажем: „случват се такива неща". Трябва внимателно да си отговорим на въпроса какво трябва да направим, за да намалим риска", подчерта още той. 
"Първо трябва да сме наясно какво се случи на 18 юли и защо се случи. Преди да сме наясно всякакви коментари и всякакви оценки са прибързани", каза той. 
Йовчев поясни, че в момента работят по хипотези - кой какво е казал за атентатора, и обстоятелствата около терористичния акт.  „
Ако в една страна от ЕС хора подготвят терористичен акт на територията на България, минават през граници, които не се проверяват, пристигат тук и 10 дни не правят нищо, което да ги вкара в полезрението на спецслужбите, няма да имат проблем да направят безпрепятствено, каквото са планирали", каза Йовчев.
След като не знаем кой стои зад атентата, след като не знаем причините и целта, то би било прибързано да се прави оценка, посочи Йовчев...
Той посочи обаче, че в България на този етап не съществуват „спящи клетки". Според него български гражданин или организация не може да стои или да е подкрепила извършителя на атентата в Бургас..." - пише „24 часа".

Всекидневниците цитират и вицепрезидента, която посочва, че корените на икономическата криза са в неуспешното правосъдие.

„В основата на всички обсъждани в обществото теми, свързани с икономическата криза и финансовия недостиг, стоят неудачи в правосъдието. Това каза вицепрезидентът и бивш правосъден министър Маргарита Попова във Варна, цитирана от БТА.
Попова обясни, че става дума за неглижиране на закона, за неразгадани корупционни практики или такива, на които не е реагирано своевременно. Тя коментира още, че както всички българи, се вълнува от избора на новия Висш съдебен съвет и от проблемите в съдебната система, защото това е в основата на демокрацията.
"Затова аз казвам, че въпросите с правосъдието, кадровото му обезпечение и т.н не трябва да звучат като нелогични. Те означават добре структурирани институции, в които работят мотивирани хора", посочи вицепрезидентът..." -  в. „Дневник".

В. „Сега" също помества публикация по темата:
„Вицепрезидентът Маргарита Попова неочаквано обясни вчера икономическата криза и липсата на пари в държавата изцяло с проблемите на съдебната система. По този начин тя се включи в общия хор на властта и в атаките на високопоставени правителствени представители срещу съдебната власт начело с вътрешния министър Цветан Цветанов.
"В основата на всички обсъждани в обществото теми, свързани с икономическата криза и финансовия недостиг, стоят неудачи в правосъдието", коментира във Варна Попова, която е и бивш правосъден министър, бивш висш прокурор и представител на съдебната система.
Решението на проблема според нея е в "едно много простичко нещо - добре структурирани институции, в които работят мотивирани и прилични хора, да го кажа по най-щадящия начин".
Ден по-рано вицепрезидентът отказа да коментира конкретните критики в политическия доклад на Европейската комисия по линия на правосъдието и вътрешните работи. Тя обяви пред БНР, че документът засяга работата по съдебната реформа за пет години назад, т.е. цялата политическа класа.
"Политиците се изкушават да го коментират в много черни краски, но за мен сега, като държавник, е важно да се види, че този поглед не е толкова полезен. Докладът обхваща дейността на почти цялата политическа класа и е важно да видим какъв е бил подходът, какъв е и какво искаме да се случи оттук нататък в рамките на съдебната система", заяви Попова. Според нея в момента се акцентира върху необходимостта от ясни и прозрачни процедури в съдебната система, но трябва да се постави акцент и върху хората. "Големият въпрос за посоката на реформата и големият въпрос за независимостта на съдебната система е въпрос на вътрешна независимост и на вътрешна устойчивост, тоест на жизнеспособност на съдебната система", твърди Маргарита Попова."

Всекидневниците информират и за идея на вътрешния министър Цветанов за създаване на съвет за престъпността, който да бъде оглавен от самия Цветанов.

„Министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов има нова идея за превенция на престъпността - създаването на национален съвет, който да функционира като свързващо звено между съответните ведомства, местната власт и неправителствения сектор.
Новата структура ще отговаря за реализирането на националната политика по въпросите на превенцията на престъпността и ще организира изготвянето на проучвания и периодични доклади във връзка с равнището и тенденциите на престъпността в страната, събощава бТВ. Ще се правят препоръки към компетентните органи за въвеждането на мерки за превенция на престъпността, както и промени в действащата национална стратегия.
Председател на съвета ще бъде самият Цветанов..." - пише „Стандарт".

„Цветанов иска да е шеф на Национален съвет за борба с престъпността" - съобщава „Труд".
„Председател на съвета ще бъде самият Цветанов, а негови членове стават главният секретар на МВР, директорите на "Националната полиция", на Института по криминалистика и криминология, ректорът на Академията на МВР, зам.-министри на правосъдието, на труда и социалната политика, на образованието, на културата и на спорта.
Според министъра в съвета трябва да участват и ръководителите на Агенцията за закрила на детето, Националния център по наркомании, Националната комисия за борба с трафика на хора, Агенцията за социално подпомагане и на Националното сдружение на общините." - се казва в публикацията.

„Вътрешният министър Цветан Цветанов има нова идея за превенция на престъпността - създаването на национален съвет, предаде репортер на БГНЕС.
Цветанов е предложил на колегите си от Министерския съвет да приемат постановление, с което да се създаде Национален съвет по превенция на престъпността. Според него има необходимост от създаването на нов орган за подобряване на взаимодействието и координацията между ангажираните в превенцията на престъпността институции...
Ще се анализират съществуващите практики и ще се правят препоръки към компетентните органи за въвеждането на мерки за превенция на престъпността. Съветът ще предлага на Министерския съвет да разработва документи по проблемите на превенцията на престъпността и при необходимост ще предлага на Министерския съвет промени в действащата национална стратегия по превенция на престъпността.Председател на съвета ще бъде самият Цветанов, а негови членове ще бъдат главният секретар на МВР, директорът на Главна дирекция "Национална полиция", директорът на Националния институт по криминалистика и криминология, ректорът на Академията на МВР, заместник-министър на правосъдието, заместник-министър на труда и социалната политика, заместник-министър на образованието, заместник-министър на културата, заместник-министър на спорта, председателят на Държавната агенция за закрила на детето, директорът на Националния център по наркомании към МЗ, секретарят на Националната комисия за борба с трафика на хора, изпълнителният директор на Агенцията за социално подпомагане, председателят на Управителния съвет на Националното сдружение на общините в Република България.
Съветът провежда през годината най-малко едно заседание, на което приема доклада за дейността на НСПП за предходната година и годишния план за изпълнение по националната стратегия за превенция на престъпността за предстоящата година." - в. "Сега".

 

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини