Хухла 2011-а: Нестинарката Марче Господинова и брат й Михо Атанасов |
„Мистериозните цветя на Източните Родопи“ е наименованието на изложбата, която българско-холандският проект „Новото тракийско злато“ организира а в тазгодишното издание на фестивала „Мистериите на Хухла“ на 14 юли, събота в ивайловградското село Хухла.
Петнадесет снимки на Христо Христо и Стефан Аврамов, експерти по дива природа и биоразнообразие в проекта и Цвятко Апостолов представят орхидеи, които се срещат в Източните Родопи.
Повечето хора свързват орхидеите с тропическите страни и малцина знаят, че цъфтят и в България. В Източните Родопи и специално в района на Ивайловград могат да се видят близо 30 вида орхидеи. Сред тях са пеперудоцветният салеп (Orchis papilionaceaе), включен в Червената книга на България, орхидеята пирамидален анакамптис (Anacamptis pyramidalis), двурогата и паяковидна пчелици (Ophris cornuta, Ophrys mammosa). Само тук в България се среща и орхидеята дремников главопрашник (Cephalanthera epipactoides).
Всяка една орхидея е микрокосмос, разказва координаторът по диво природа в проекта „Новото тракийско злато“ Христо Христов. Разнообразните им цветове са възникнали успоредно с развитието на опрашващите ги насекоми, като в някои случаи свързаната еволюция е довела до опрашването на един вид орхидея от един единствен вид насекомо. Симбиозата с микроскопични гъби, които проникват в корените (микориза), осигурява или подпомага изхранването им. Ако насекомото, което ги опрашва или микроскопичните гъби изчезнат, загива и орхидеята.
Поради чувствителността си към промените в околната среда, красотата и биологичните си особености орхидеите са приоритетен обект на природозащита. За опазването на дивите орхидеи в Източните Родопи местностите „Ликана” и „Дупката” в района на Ивайловград са обявени за защитени.
Фотоизложбата „Мистериозните цветя на Източните Родопи“ ще бъде подредена в сградата на читалището в Хухла. Откриването ще е в 15.30 часа на 14 юли, събота. Посетителите ще могат да си купят пътеводителя и туристическата карта, изработени по проекта.
„Новото тракийско злато” e петгодишен проект (2009-2014) за устойчивото развитие на Източните Родопи, финансиран от Националната пощенска лотария на Холандия, най-голямата благотворителна лотария на страната. По проекта работят български и холандски експерти екотуризъм, устойчиво развитие, биоразнообразие/дива природа, биологично земеделие, ПР и комуникации. В подкрепа на екипа са ангажирани холандските организации АРК с опит в опазването на околната среда и Авалон, специализирана в биологично земеделие.
„Новото тракийско злато” е уникален проект, съчетаващ в интегриран подход работата по три компонента: дива природа, биологично земеделие и екотуризъм.
Haskovo.net
Ето програмата на мистериите тази година: