„Нарушения и забавени процедури от предишното ръководство, както и установени нередности забавиха проекта за Градска среда”, заяви зам.-кметът на община Смолян Марин Захариев. Така той отговори на обвиненията на бившия кмет на общината Дора Янкова, че се протакат вече спечелени и одобрени за финансиране проекти в Смолян, визирайки именно спрените през зимата строителни дейности по обновяване на Стария център в града, както и други обекти.
Янкова алармира на брифинг преди дни, че за един от обектите по проекта дори не е избран изпълнител, а общината ще бъде санкционирана ако не го изпълни в срок.
Цялата история на мащабния проект, както и нарушенията по него, обясни зам.кметът, който отговаря за европейските субсидии и програми в администрацията на Смолян.
„На 16 юли 2010 г. е сключен договор за безвъзмездна финансова помощ по проекта за Градска среда. Тогавашното общинско ръководство решава да използва договор с изпълнител още от 2007 г. Подават заявка в МРРБ, че по проекта от 2010 г. за Градска среда ще работят с изпълнители от 2007 г.
МРРБ констатира фрапиращи нарушения по тръжната процедура за обекти в комплекс „Прогресите” в Устово и уведомява общината, че не може да финансира проекта по този договор и ако той бъде използван, ще бъдат наложени огромни финансови корекции.
Срокът на целия проект е за две години, а предишното ръководство една година след сключването на договора за безвъзмездна финансова помощ, изпраща за съгласуване с министерството новата тръжна процедурата .
МРРБ съгласува 5-6 месеца процедурата, а в Смолян тя е получена в края на декември 2011г. , обясни Захариев и допълни, че са направени всички корекции и процедурата е преработена за по-малко от месец.
„Ние сме я обявили в рамките на няколко дни след получаване на окончателно становище от МРРБ, а към момента комисията разглежда подадените предложения и в най-кратък срок ще излезем с решение за изпълнител”, каза още зам.-кметът.
„Подробно разяснявам всичко това, за да си направят хората извод кой е забавил проекта, кой е искал да „пробута” процедура, в която са открити нередности и как това е отнело една година /при общ срок на договора 2 години/, за да се изготви въобще новата процедура”.
За улиците „Боровец” и „Станковица” работата е приключила, но още преди да е завършил целият проект, там е констатирано лошо изпълнение, като се надяваме изпълнителят да отстрани дефектите в рамките на гаранционния срок.
На главната улица в Смолян пък процедурата е била обявена през март месец 2011г., при наличието на договор от 16.06.2010г.
Захариев засегна и други проекти, които също са били в пълна каша и протакане.
Лятото на 2011 г. е сключен договор за проекта за Воден цикъл на Смолян по ОП „Околна среда”. Заварихме го без нито една започнала процедура. Поради твърде „компетентното” предишно ръководство, процедурата за проектиране не е изпратена за съгласуване в Агенцията за обществени поръчки /АОП/ , както е законно за процедури на стойност за над 1 млн. лева, а единствено в МОСВ. Заради тези нарушения се наложило отново да се изпрати цялата документация в АОП и едва след нейното съгласуване, „светкавично” да се обяви процедура по Обществените поръчки.
Така се оказва, че повече от 6 месеца след сключването на договора, е трябвало да се започне наново и да се навакса това, което е пропуснато още от лятото на миналата година. Към момента комисия също разглежда постъпилите оферти и се върви към избор на изпълнител.
А по така наречените „гръцки проекти”, по които са сключени договори през април 2011 г., новото ръководство на общината е заварило единствено избрани екипи, без нито един договор с изпълнител.
„Към момента сме обявили почти всички открити процедури по проектите, а по доста от дейностите вече имаме избрани изпълнители”, обобщи зам.-кметът.
„Съветвам госпожа Янкова да влезе в публичния регистър на АОП и да види колко процедури и поръчки сме обявили в рамките на пет месеца. И то процедури, които трябваше да бъдат придвижени много по-рано. В този смисъл се радвам, че не работим със старото, „светкавично” темпо и се надявам, че ще приключим всички проекти успешно, макар забавянията, които са генерирани все още да поставят под опасност доста от проектите”, заяви Захариев и допълни, че изнесените от него данни са публични факти, които могат да бъдат проверени посредством документи, кореспонденции, публични регистри и т.н.
„Всичко друго е евтин популизъм, открито безсрамие, демагогия и опит за замазване на собствената им „каша”, на която за нещастие всички граждани са свидетели и потърпевши”, заключи Захариев.