От х:

Днес в x:

Днес почитаме християнското семейство

На 21 ноември Българската православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, който християните у нас почитат като Ден на християнското семейство и християнската младеж. Той е един от 12-е големи християнски празници, чествани и от православната, и от католическата църква.

На този ден тригодишната света Дева Мария била поставена на първото стъпало на Йерусалимския храм. Неподдържана от никого тя изкачила 15-те стъпала и се спряла на най-горното.

Бащата на свети Йоан Кръстител - първосвещеник Захария я посрещнал с благослов. От този ден насетне тя остава да живее там, за да се подготви за великото служение, за което е избрана - да стане майка на Богочовека - Господ Иисус Христос.

Още преди да се роди, в молитвите си нейните родители - св. Анна и св. Йоаким, които дълго време нямали рожба, дали оброк, ако Господ ги дари с щастието да станат родители, детето им да се посвети на него.

Като празник Въведение Богородично за първи път се е отпразнувал през 715 година. Два века преди това в негова чест император Юстиниан Велики построил в Константинопол църква през 543 г.

Според църковния ни календар празникът попада в периода на Коледните пости. На този ден вярващите приемат Свето причастие, а с него и нови сили за духовен растеж и борба със злото - в себе си и в света.

По решение на Светия Синод на Българската православна църква от 1929 г. празникът се чества и като Ден на християнското семейство и на православната християнска младеж. Празникът напомня на родителите и учителите, че трябва да възпитават децата в благочестие и вяра, в послушание към родителите си и чистота на нравите.

Отец Петър Радев от църквата „Св. Великомъченик Димитър“ в Стара Загора разказва пред БНР притчата за оброка на родителите на св. Богородица и от кога Българската православна църква отбелязва 21-ви ноември като Ден на християнското семейство и на християнската младеж.

На този ден рано сутринта семейството с децата отива в храма, където се моли за здраве, благоденствие , мир и разбирателство в семейството. Семейното ходене на църква в този ден символизира влизането на тригодишната Мария в храма и напомня на родителите за духовните им задължения към децата. Вкъщи трапезата е за цялото семейство, което се събира около постните гозби, които приготвя майката. На трапезата всички си припомнят, че трябва да се обичат, да се подкрепят и помагат, да спазват християнските принципи и да поддържат здрави семейните устои.

Около този ден има интересни народни поверия. „Някъде в страната се прави курбан от черно петле или овен, за да се пребори „мартиняка“ - болестта, която носели кокошките по това време на годината. Затова и след мръкване никой не бивало да излиза от къщи, за да не го срещнат болестите, които могли да го разболеят тежко или да го погубят. Затова се приема, че „мартиновите“ дни са по-страшни и от вълчите дни в края на годината“, разказа гл. ас. д-р Илия Вълев от Националния етнографски музей към Института за етнология и фолклористика при Българската академия на науките.

 

Източник: mediapool.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Случаен виц

Последни новини